ccp
19 بهمن 1401 - 22:59

نقش کلیدی سران طوایف کرمان؛ از ریش‌سفیدی برای خانواده‌ها تا تامین امنیت منطقه/ سرطایفه جازموریان چه خواسته‌هایی دارند؟

علما و سران طوایف در استان کرمان نقش کلیدی در مناطق خود دارند آنها با ریش سفیدی گره از مشکلات مردم می‌گشایند و تامین امنیت را نیز یکی از وظایف خود می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، امروز ۱۹ بهمن‌ماه َششمین گردهمایی علمای اهل سنت و سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان برگزار شد و در این آیین  مولوی عبیدالله شهیکی امام جمعه اهل سنت فهرج با تبریک چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران به واسطه جنگ‌های تحمیلی و یا زندگی شاهانه نبود بلکه انقلاب اسلامی با اتحاد، مودت و برادری به وجود آمد.

وی ادامه داد: امام خمینی ( ره) انقلاب را به پیروزی رساند تا جایگاه فراموش شده اقوام و ادیان را در کشور احیا کند و حقوق آنها را در قانون اساسی به ثبت برساند.

سران طوایف؛ پدرانی که امنیت را تامین می‌کنند 

شهیکی با اشاره به اینکه ایران اسلامی ما کشوری متنوع با اقوام مختلف است، افزود: بزرگان اقوام و سران طوایف ما پدرانی هستند که نقش اصلی در امنیت و صلح و سازش ایفا می‌کنند و در معادلات سیاسی هم نقش دارند.

وی عنوان کرد: سران طوایف در آسایش و رفاه مردم هم  نقش مهمی را ایفا می‌کنند و زیربنای این اقدامات در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و گردشگری در گرو امنیت است که اگر اننیت نباشد ما هم‌ نیستیم.

اگر همه مردان بمیرند هم زنان ما در برابر آمریکا می‌ایستند

امام جمعه اهل سنت فهرج تصریح کرد: امنیتی که در کشور می‌بینیم مثال‌زدنی است و  از دورترین نقاط کشور تا مرکز استان و مرکز کشور  شاهد امنیت هستیم و این را مدیون جان فدایی نیروهای امنیتی و انتظامی هستیم و باید قدردان این عزیزان باشیم و برای‌شان دعای خیر کنیم.

شهیکی افزود: ریش سفیدان نه تنها در صلح و سازش نقش دارند و جلوی مسائل و اختلافات قومی را  می‌گیرند بلکه در کنار مسؤولان نظامی و انتظامی نقش مهمی برای تامین امنیت دارند.

وی عنوان کرد:  دشمنان دندان‌های خود را تیز کرده‌اند تا جمهوری اسلامی نباشد و ما را مورد حمله قرار می‌دهند اما الحمدالله جمهوری اسلامی کشوری امن و با اقتدار است و  حرف اول را در امنیت می‌زنیم که سردار حاج قاسم سلیمانی را شهید کردند چرا به ژنرال‌های دیگر کاری نداشتند.

امام جمعه اهل سنت فهرج متذکر شد: تا زمانی که دنیا هست و اگر از ملت ایران فقط یک نفر هم باشد ما دست‌مان را به طرف آمریکا نمی‌بریم و اگر همه مردان بمیرند زنان ما جلوی آمریکا را می‌گیرند و آن را به خاک می‌کشانند.

موفقیت میثاق‌نامه عدالت و امنیت کرمان فلاحی از سران طوایف جنوب استان کرمان نیز در سخنانی اظهار کرد: سران طوایف و قبایل از دیرباز نقش فعالی در فعالیت‌های مداخلانه داشته‌اند و  دارای قدمتی افزون بر چند قرن بوده و اقدامات  و ابتکارات انها در طایفه ازجنمه احیای آیین‌های دینی و بومی، کدخدامنشی و ریش سفیدی کمک به امنیت پایدار و فرهنگ صلح و سازش  مردم نقش اساسی در دوام و بقای حاکمیت دارند و این امری است که امام و مقام معظم رهبری بر آن تاکید کرده اند.

وی افزود: سران طوایف در بصیرت افزایی، جهاد تبیین و زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی فعالیت می‌کنند و  در زمان‌های قدیم که دسترسی به مقامات میسر نبود سران طوایف به وظایف سنتی خود مقید بودند و نسبت به ایجاد امنیت و صلح و سازش عمل می‌کردند.

فلاحی خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ میثاق‌نامه عدالت و امنیت پایدار استان کرمان در راستای بسط و گسترش امنیت پایدار امضا شد و امروز به‌عنوان یک طرح موفق مطرح است.

خلافکارانی که با جوانمردی حاج قاسم به آغوش خانواده برگشتند

در همین حال احمدی یکی دیگر از سران طوایف استان کرمان اظهار داشت: جازموزیان منطقه‌ای زرخیز در جنوب کرمان و آخرین شهر جنوبی استان و با سیستان و بلوچستان همسایه است.

وی  از جازموریان به‌عنوان مهد تمدن و خاستگاه طوایف نام برد و ادامه داد: جازموریان از گذشته تاکنون به‌صورت طایفه‌ای بوده است و سران طوایف در امنیت منطقه نقش داشته‌اند و  در روزهای اول انقلاب با جان و دل در خدمت نظام بودند و در  مبارزات انقلابی و دوران جنگ و دوران سازندگی نقش‌آفرینی کردند و الان هم که رهبر معظم انقلاب موضوع جهاد تبیین را مقرر کرده‌اند در این مسیر گام برمی‌دارند.

این سرطایفه تصریح کرد: مردم جازموریان خود را فرزندان و مریدان حاج قاسم می‌دانند هم آنهایی که به سبب اقتدار سردار دل‌ها طعم امنیت را چشیدند و  هم افرادی که به دلیل خطاهای انسانی متواری بودند و با درایت و جوانمردی سردار مورد عفو و بخشش قرار گرفتند و به آغوش خانواده و جامعه برگشتند.

خواسته‌های سران طوایف جازموریان را اینجا بخوانید

احمدی بیان داشت: سران طوایف جازموریان پیشنهاد می‌دهند با توجه به موقعیت استراتژیک و هد امنیتی بودن این‌ منطقه در استان و  ۶۰ هزار نفر جمعیت پلیس پیشگیری و پلیس تخصصی و پلیس راهنمایی و رانندگی در منطقه مستقر شود.

وی ادامه داد: تاسیس آموزشگاه رانندگی، تعیین‌تکلیف مدارک هویتی و ارائه شناسنامه به افراد فاقد شناسنامه و فرزندان دارای مادران ایرانی و پدران اتباع بیگانه و تعیین تکلیف اراضی کشاورزی از دیگر خواسته‌های سران طوایف استان کرمان است.

احمدی ابراز داشت:  دو تیره در جازموریان به‌دلیل اختلاف جزئی خانوادگی با مشکل مواجه شدند که با فراگیر شدن این مسائل دایی توسط خواهرزاده به قتل رسید و قاتل با همکاری سران طوایف بعد از یک ماه خود را به مراجع مرتبط معرفی کرد و حالا  بعد از ۷ سال خانواده مقتول از قصاص صرف‌نظر کردند و این در حالی ست که پسر مقتول که مرد  جوانی ست و از خون پدرش گذشت کرده است اما هنوز شناسنامه ندارد.

به نظر می‌رسد از آنجا که علما و سران طوایف در استان کرمان نقش خود در زمینه‌های مختلف را به‌خوبی ایفا می‌کنند می‌توان با رسیدگی به خواسته‌های آنها بهتر از گذشته شاهد ایجاد امنیت و کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی در مناطق مختلف بود.

پایان پیام/۸۰۰۱۹/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1028539